Kristýna Farag

“Ticho je stejně důležité jako zvuk.”  John Cage

Svět je více než kdy dříve plný hluku. Asi by se na tom shodla spousta z nás. Ale máme na tom svůj vlastní podíl, tím, že vědomě vyhledáváme málo ticha. V rámci tělesné a psychické rovnováhy je nutné pobýt ve svém prostoru alespoň pár minut denně. Zastavit myšlení, nejničivější hluk, jaký kdy vznikl. Když se jím necháme unést, neslyšíme už vlastní hlas. Někdo mu říká hlas srdce, někdo intuice, to je celkem jedno. A někdo ho zaměňuje s hlukem myšlení a už není schopný jej rozeznat. 

Proč to píšu na stránce o hraní? Neměla bych tu rozebírat triky prstové techniky a jak dýchat? Dýchat se má normálně a foukat, nic lepšího vám tu neřeknu. Ono to totiž je takhle primitivní, ale náš myšlenkový hluk neustále vymýšlí upgrady něčeho, co žádný upgrade nepotřebuje. A v tom to vězí. Zjednodušujme. Jste v práci, zabraní do nějaké bohulibé činnosti? Je fajn se zastavit a chvíli jen dýchat. Vnímat ticho uprostřed hluku. Ono je přístupné všude, nemusíte si kvůli tomu brát dovolenou a jezdit do lesa (taky super). V povaze myšlení je chtít více. Otrok mysli nebude nikdy dost šťastný a spokojený, protože podléhá iluzi, že stav štěstí nastane až… Je to naše volba. Dýchání nás může naučit hodně a otevřít vnímání věcí, kterým jsme dosud nevěnovali POZORNOST. Proč nás tohle nikdo neučí? A obzvlášť muzikanty- posly krásy a lásky, ať už vám to některým zní jakkoli kýčovitě…?

Nepotřebujeme nové školy, učebnice, fígle na to, jak dýchat. Pár fíglů je 🙂 , ale nevěřme “převratným” technikám a tomu, že objevíme něco nevídaného, naše tělo se za posledních pár desetiletí ve funkcích moc nezměnilo a způsob hraní třeba legendárních francouzských flétnistů a na co spousta hráčů zapomíná, je nadčasový. Potřebujeme se vrátit zpět k základním předpokladům pro příjemný pocit u hraní, filtrovat myšlenky, které k nám přichází a umět si zvolit, kterou pustíme dovnitř a které zase zamáváme, jako když přišla. Nenechme se ošálit domněním, že čím více budeme myslet, tím budeme produktivnější. Je to naopak, protože s čistší hlavou se lépe soustředí a kontroluje správný postoj, z něhož se uvolněně a efektivněji dýchá, cvičí a obecně žije. Pořád to ale vyplývá z cvičení toho všeho v běžném životě…

Buďme více ve svém tichu a cokoli děláme, dělejme s plnou pozorností a vědomím těla a dechu. Snáze pak zevnitř uslyšíme to skutečně důležité.

Jiné články

Vaše komentáře, milí čtenáři

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.